czwartek, 14 grudnia 2017

10 faktów o interakcjach ziół z lekami

Ze wszystkich rzeczy posiadanych przez człowieka za najcenniejsze można uznać zdrowie. Gdy jest z nim wszystko w porządku, żyje się dość beztrosko. Inaczej mają się sprawy, gdy zaczynamy chorować – wówczas wszystko się sypie, a chęć do dalszego życia powoli gaśnie. Niektórzy tak bardzo chcą dojść do siebie, że zaczynają leczyć się również na własną rękę za pomocą ziół w różnej formie – najczęściej bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji. W efekcie obydwie terapie nakładają się na siebie nawzajem, co często skutkuje pewnymi interakcjami, które uderzają nie w chorobę, a w nasze zdrowie!

Wybrałem dziesięć szczególnie interesujących interakcji ziół z lekami. Nie są to oczywiście wszystkie istniejące; wiele jest dobrze udokumentowanych, część ma oparcie w pojedynczych badaniach i przypadkach – żadnej nie można zignorować. Ryzyko w tej grze rzadko się opłaca. 












Spodobał Ci się mój blog?
Polub fanpage Manuału Zielarskiego i udostępnij na Facebooku mój post!

5 komentarzy:

  1. W przypadku dziurawca, dla wielu kobiet istotne będzie również, że niestety może wpływać na antykoncepcję hormonalną.

    Bardzo ciekawy i ważny temat, zapewne w dużym stopniu jeszcze nieodkryty.
    Uwielbiam takie ciekawostki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, nie powinno stosować się razem dziurawca i antykoncepcji hormonalnej, głównie wymienia się tutaj desogestrel i noretysteron. Co nie oznacza, że nie wolno - bo jeżeli jest taka potrzeba, można go stosować, ale zmieniają się dawki i skuteczność. Coś za coś.

      Dziękuję za miłe słowa!
      Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Nie powinno się stosować antykoncepcji hormonalnej. Można sobie poważnie zaszkodzić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nauka poszła do przodu, terapie hormonalne są o wiele bezpieczniejsze niż kiedyś. O tym, czy powinno się stosować taką antykoncepcję, decyduje lekarz o odpowiedniej specjalizacji.

      Usuń
  3. Czy możesz wyjaśnić w jaki sposób miłorząb wpływa na metabolizm i stężenie blokerów kanałów wapniowych?

    OdpowiedzUsuń